17 Kasım 2015 – Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğrencileri Sektör ile Buluştu

Samsun Üniversitesi Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü kendi bünyesindeki öğrencileriyle sektördeki profesyonelleri buluşturdu.
Öğrenci-sektör buluşması; Samsun Üniversitesi Ballıca Yerleşkesi’ndeki Meteoroloji Mühendisliği binasında Mavi Salon’da gerçekleşti. Toplantıya Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi (ÖBHUBF) Dekanı Prof. Dr. Aydın Mısırlıoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet D. Şahin, Samsun Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. İbrahim Sönmez, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Ali Karakaş, DSİ Bölge Müdürlüğünden İmdat Karaman, Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü’nden Murat Asar, AFAD Bölge Müdürlüğünden Erkan Koparmalı, Meteoroloji Mühendisleri Odası’ndan Fırat Çukurçayır, öğrenciler, akademisyenler ve sektör firmalarının çalışanları katıldı.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN MESLEKİ FARKINDALIĞINI ARTTIRACAĞIZ”
Toplantının açılış konuşmasını Doç. Dr. İbrahim Sönmez yaptı. Sönmez, “Bu toplantıyı gerçekleştirmemizin sebebi bazı temel motivasyonlara dayanıyor. Bunlardan ilki öğrencilerimizin meteoroloji mühendisliği alanında faaliyet gösteren kurumlar ve kuruluşlar hakkındaki farkındalıklarını artırmak, bizlerde öğretim üyeleri olarak eğitim programımızın daha iyileştirilmesi adına sizlerden fikir almak ve sizin gibi yaptığı işi seven ve sahiplenen sektör çalışanlarını öğrencilerimizle buluşturmaktır” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZ TECRÜBELERİNİZDEN FAYDALANACAKLAR”
Prof. Dr. Aydın Mısırlıoğlu, “Mesleğinde tecrübeli sektör konuklarımız meteoroloji mühendisliği nedir, meteoroloji mühendisi nerelerde çalışabilir hangi kurumlarla ilişkileri vardır sorularına cevap getirecekler. Sizin sayenizde tecrübelerinizden öğrencilerimizi faydalandıracağız. Biz eğitmenler de mezunlarımız, öğrencilerimiz daha iyi nasıl olur sektörde daha fazla nasıl değer kazanırlar gibi konularda fikirlerinizi alacağız. Meteoroloji mühendisliği bir bilim dalı. hem de önemli de bir bilim dalı. Başka mühendislik dallarının da gelişmesine yol açmış bir alan. Bunları hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

“62 YILDIR HASRETLE KARDEŞ BEKLİYORDUK”
Prof. Dr. Ahmet D. Şahin ise İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü olarak sonra 62 yıldır bir kardeşi hasretle beklediklerini ifade etti. Şahin, “1953 yılında kurulduk ve 62 yıldır kardeş bekliyoruz. Biz heyecanla yeni kardeşimize Samsun Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği’ne kucak açacağız ve tecrübelerimizi paylaşmaktan mutluluk duyacağız” ifadelerini kullandı.
Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nün çalışma ve sektör hedefleri arasında mezunlar ile sektörü bir araya getirme, yeni sektör arayışlarında bulunma ve yüksek lisans mezunlarına ulaşma hedefleri olduğunu söyleyen Şahin, sektör ve öğrenci buluşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ali Karataş ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü faaliyet ve hizmetleri hakkında bilgi verdi. Karataş, “Ülkemizin bir hedefi var.2023 hedefi var. Bizi ve sizi bekleyen özellikle kendi sektörümüzde çok işler var” açıklamasını yaptı.
Ardından DSİ Bölge Müdürlüğü’nden İmdat Karaman, Orman Bölge Müdürlüğü’nden Muzaffer Çelik, AFAD Bölge Müdürlüğü’nden Erkan Koparmalı ve Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır konu ile ilgili sunumlarını yaptılar ve öğrencilerle mesleki deneyimlerini paylaştılar.
Toplantının ardından yapılan kokteylde öğrenciler sektör çalışanlarıyla birebir sohbet etme ve merak ettikleri soruları yöneltme fırsatı buldular.

17 Kasım 2015
1.022 kez görüntülendi
Öğrenci Destek Hattı